INFRACOM - bezdrôtový tlmočnícky systém

Bezdrôtový simultánny tlmočnícky systém pre až 32 kanálový prenos zvuku infračerveným svetlom. Nerušený príjem aj na slnku a extrémne jasnom svetle. Prijímače môžu byť zabezpečené s ochranou proti krádeži.

Významnou vlastnosťou systému INFRACOM je bezdrôtový, na infračervenom svetle založená distribúcia zvukových signálov v pásme II alebo IV. To umožňuje najlepšie podmienky pre mobilné a flexibilné riešenie.

Zvukový signál (mikrofón, videokonferencie, telefón, záznamy, atď.) je zvyčajne priamo pochádzajú z diskusných systémov, ako je DIGIMIC, CDSVAN alebo z mixážneho pultu. Kompaktný vysielač ICen IV, spracováva zvukové signály na jazykové kanály, odkiaľ sú prevedené cez koaxiálny kábel na infračervené žiariče.

Každý účastník má svoj INFRACOM infračervený prijímač s až 32 kanálmi (IRX32), aby mohli počúvať dianie v ich vlastnom jazyku. 

 

brahlerlogo

 

Ako to funguje
Ak rečník hovorí, tlmočníci súčasne prekladajú do príslušného jazyka. To je tiež možné naopak: simultánny tlmočník bude prekladať všetky otázky z publika na preferovaný jazyk.  Každý delegát konferencie počuje ním vybraný jazyk prostredníctvom prijímača a slúchadiel. Na infračervenom prijímači je možné nastaviť požadovaný jazyk a hlasitosť.

Brähler ICS jednotky podporujú až 32 jazykov v pásme II a pásme IV. Preto sú vhodné pre malé aj veľké konferencie. Systém INFRACOM sa skladá z kompaktného vysielača ICen IV (8 kanálov), tlmočníckej konzoly DOL7/2 (1 + 6 kanálov), vysokovýkonných žiaričov IRad a konferenčných prijímačov IRX (12 alebo 32 kanálov). Systém je napájaný zvukovým signálom z konferenčných systémov, ako sú AUTOMIC, CDS200, DIGIMIC, CDSVAN alebo iných audio zdrojov.
Frekvenčné pásmo IV
Rušenie vytvárané prostredníctvom zapnutých osvetľovacích systémov alebo lámp na úsporu energie (najmä harmonické vlny týchto zariadení), môžu niekedy spôsobiť problémy v prijímaní infračerveného pásma II. Tieto harmonické vlny môžu rušiť viac ako polovicu pásma II. V snahe vyhnúť sa týmto problémom rušenia používané kanály môžu byť posunuté smerom nahor alebo musia pracovať v pásme IV.
Vlastnosti
  • až 32 kanálov v pásme II a IV
  • Kompatibilné s väčšinou používaných infračervených systémov
  • až 75 hodín prevádzky prijímača
  • prevádzka priamom slnečnom svetle
  • prijímače chránené proti krádeži
  • režim posun kanálov, aby sa zabránilo rušeniu o svetelných zdrojov
  • rýchle a jednoduché nastavenie
  • možné riešenie na mieru

 

IRad - vysokovýkonný žiarič

IRad patrí k najnovšej generácii vysokovýkonných infračervených žiaričov z rodiny produktov INFRACOM. Súčasne možno prenášať až 32 kanálov v FM kvalite. Vysoký výkon žiariča nevyžaduje žiadny chladiaci ventilátor, výmena tepla je zabezpečená prirodzeným konvekčným chladením. Kovový chladič na zadnej strane zaručuje absolútne tichú a plynulú prevádzku. IRad má hmotnosť iba 5 kg, takže je ideálny aj pre mobilné použitie. Prenosový výkon väčší ako 20 wattov ho robí vhodný na použitie najmä do veľkých miestností a sál. Napájanie zabezpečuje integrovaný napájacím zdrojom, ktorý je automaticky zapnutý vysokofrekvenčným signálom, takže bez prenosu IR nie je žiadne plytvanie energie. Viacfarebné LED umiestnené na prednom paneli žiariča indikujú prítomnosť sieťového napätia, ako aj prevádzkové režimy 50% a 100% výkonu, čo umožňuje jednoduchú vizuálnu kontrolu a hľadanie chýb (zlomené káble, ...) aj z diaľky. Infračervené vysielače a vysoko výkonné žiariče sú pripojené pomocou koaxiálneho kábla so zástrčkami BNC, ktoré umožňujú pripojenie až 20 žiaričov v jednej linke. Skrinka je z čierneho plastu, na vyžiadanie sú možné aj iné farby. Chladič je dodávaný s otočným držiakom pre ľahkú montáž na statív alebo strop.

IRX32 - prijímač

IRX32 infračervený prijímač bol navrhnutý pre príjem až 32 kanálov v rámci štandardných frekvenčných pásiem. Použitie PLL syntezátora (Phase-Locked-Loop) zaručuje vysokú kvalitu príjmu a tiež vysokú prevádzkovú spoľahlivosť. Táto generácia prijímačov INFRACOM umožňuje použitie aj za priameho slnečného svetla, kde zvyčajne príjem by nebol možný kvôli príliš intenzívnemu prírodnému infračervenému žiareniu.

Prijímač je vybavený intuitívnym palcovým krížovým ovládčom so 4 tlačidlami pre ovládanie hlasitosti a kanálov. Hlasitosti a číslo kanála sú zobrazené na podsvieteným LCD displeji, ktorý tiež ukazuje stav systému a nastavenia, napríklad batérie, IR intenzita poľa a posunutý operačný mód.  Ak je prijímač mimo infračerveného poľa alebo slúchadlá sú odpojené, prijímač automaticky prepne do úsporného režimu stand-by. Prijímače majú tiež LED indikátor nabíjania.

IRX prijímače majú prepínač pre obe skupiny frekvenčných pásiem Band II (55 kHz - 1,35 MHz) a Band IV (2 - 6 MHz).

Ergonomická skrinka má integrovaný klip pre prichyteni na vrecká, konferenčnú šnúrku na krk a oblečenie. Prijímač môže byť voliteľne upgradovaný pomocou zvukových INFRACOM-Guard modulov, ktorý ponúka, spolu s CIX1 modulom ochrany, účinnú ochranu proti strate a krádeži.

Prijímač je v súlade s medzinárodnými štandardmi IEC914, IEC61603-3 (bežná prevádzka), a IEC61603-7 (rozšírené operácie = Band IV).

ICEN IV - kompaktný vysielač

Kompaktný infračervený vysielač ICen IV sa používa v konferenčnom systéme INFRACOM na prenos až 8 zvukových kanálov infračerveným svetlom Band IV (2 MHz - 6 MHz). Vysielané zvukové signály sú prevedené na frekvenčne modulované infračervené svetlo cez IRad žiariče INFRACOM, ktoré sú priamo spojené s ICen IV. Pôvodný jazyk alebo kanál (OR) a až 7 ďalších jazykov môže byť súčasne odovzdaných na rôznych nosných frekvenciách v úzkom frekvenčnom pásme. Vysielané signály sú prijímané IRX prijímačom INFRACOM s pripojenými slúchadlami.

Miniature-on/off prepínače na čelnom paneli ICen IV sa používa na výber frekvencie. Otočným prepínačom sa priradí 8 z 32 možných vysielacích frekvencií pre rôzne kanály, čo umožní spoluprácu niekoľko ICen IV vysielačov pracujúcich súčasne.  Pre testovaniesú na prednom paneli vysilacie IR diódy s rovnakou funkciou ako žiarič IRad ale s menším výkonom. LED diódy na prednom paneli ICen IV indikuje prevádzkové režimy: kanál ON (zap.) (červená) a prítomnosť audio signálu (zelená).

ICen IV je v súlade s medzinárodnou normou IEC914 a IEC61603-7 (rozširená prevádzka).

Pre Band II (55 kHz - 1,35 MHz), pozrite na vysielač MSI8D.

DOL72E - tlmočnícky pult

Tlmočnícky pult DOL7 / 2 je určený pre prenos 1 + 6 kanálov (6 jazykov). Ovládací panel je rozdelený do jasne usporiadaným funkčne orientovaných sekcií: monitoring - reč - špeciálne funkcie. Ovládacie prvky sú navrhnuté užívateľsky priateľským spôsobom a sú ľahko ovládateľné. Cez dve funkčné sekcie funkcie "Monitoring", je mmožné vybrať si vhodný kanál pomocou 6 miestneho otočného prepínača. Tlmočník si môže vybrať medzi tlmočenými kanálmi a ORIGINAL (rečnícky pult) pomocou prepínača RELAIS. Hlasitost, basy a výšky sú individuálne nastaviteľné pomocou samostatných ovládačov. 

Tlmočnícky pult DOL7 je riadený procesorom. Je kompatibilný s bývalým ovládacími pultmi INFRACOM a Multicom vyvinutími v roku 1991. Spĺňajú požiadavky normy IEC914 a DIN56924. 

Funkcia HEARING GUARD (ochrana sluchu), už bola vyskúšaná v rámci série DOL16 a bola opäť začlenená do DOL7 série. LED vedľa ovládania hlasitosti upozorňuje tlmočníka na skutočnosť, že hlasitosť jeho slúchadiel je príliš vysoká a jeho sluch je veľmi namáhaný. 

Pred začatím konferencie, sú výstupné kanály A, B a C naprogramované cez programovací prepínač, aby zodpovedali číslu kanála a jazykov. Všetky funkcie, raz naprogramované, zostávajú uložené v tlmočníckom pulte aj v prípade výpadku prúdu alebo po vypnutí systému. Cez prepínače, ktoré sa nachádzajú v sekcii "reč", tlmočníci volia jeden z troch výstupných kanálov. Tri LED diódy na hornej strane tlačidiel jasne ukazujú vybraný výstupný kanál. Podsvietený, ľahko čitateľný LCD indikuje číslo kanála, priradenie kanála (názov jazyka v súlade s ISO639) a aktuálny stav kanála (voľný/obsadený). 

Mikrofóny sa vypínajú a zapínajú pomocou prepínača mikrofónu MIC vľavo a vpravo. LED diódy v zóne "reč" a krúžkový svetelný indikátor na stojanovom mikrofóne TM55/18 signalizujú stav mikrofónu. Stlačenie tlačidla COUGH (kašeľ) umožňuje krátke stlmenie mikrofónu. Blokácia dvojitého pridelenia bráni prechodu na už pridelené kanály.  Cez kanál CALL, je schopný každý tlmočník kontaktovať predsedu zasadnutia, alebo technika. 

DOL7 / 2 umožňuje možnosť prepojenia stolného mikrofónu a slúchadlami alebo slúchadlami s mikrofónom (headset). 

TK50 - nabíjací, transportný a skladovací kufor

TK50 nabíjací, transportný a skladovací kufor je určený pre skladovanie a prepravu 50 prijímačov INFRACOM IRX. Má externý napájací zdroj, ktorý je súčasťou súpravy. Potom, čo boli jednotky v prevádzke po celý deň, je možné ich nabíjať keď nie sú v prevádzke, napr. cez noc. Prijímače sú chránené proti nadmernému nabíjaniu. Prijímače a nabíjacie vaničky sú označené poradovým číslom. Skladovacie zásobníky sú zasadené do robustného kufra s odnímateľným vekom. Kufor je navrhnutý tak, aby mohol byť zabezpečený visiacim zámkom. Je vybavený pevnou rozkladacou rukoväťou pre zdvíhanie a nosenie.

Alternatívne môžete objednať TK50 ako transportný kufor bez nabíjania. Môžete ho kedykoľvek upgradovať na nabíjanie jednoduchým pridaním napájača. 

CIX1 - modul ochrany pred krádežou

Konvenčné zabezpečovacie systémy, ako sú používané v obchodných domoch na dolapenie zlodejov pozostávajú z veľkých drahých detektorov umiestnených pri dverách a pasívne alarmové moduly sú namontované na chránenom tovare. Keď je tovar chránený týmto spôsobom prenášaný cez dvere, pasívny modul pripojený k tovare naruší nestabilné elektromagnetické pole medzi detektormi. Táto porucha je zosnímaná a z detektora zaznie alarm o tom, že niekto prešiel dverami s chráneným položkou. 

Alarm moduly sú pasívne, nevyžadujú napájanie a elektroniku. K hlavným nevýhodam patrí drahá riadiaca elektronika a veľké detektory (zvyčajne v tvare stĺpca) pri každých dverách. Avšak najvýznamnejšou nevýhodou je, že keďže alarm nie je v samotnom module, akustický signál spôsobí iba to, že vieme o prenesení chráneného tovaru, ale tento nevieme jednoducho nájsť. 

BRÄHLER ICS, s viac ako 50 ročnými skúsenosťami v konferenčnom biznise vie, že tieto tradičné bezpečnostné systémy nie sú vhodné pre ochranu konferenčného prijímača proti náhodného vyneseniu alebo odcudzeniu. Na konci typického stretnutie bude chcieť veľký počet delegátov prejsť rovnaké dvere v rovnakom čase. Bezpečnostný systém, ktorý spustí poplach iba pri samotných dverách môže byť účinný len vtedy, ak by zamestnanci mali možnosť zastaviť odchádzajúcich a pýtať sa ich po jednom, či na niečo nezbudli. Toto však nie je vo vačšine prípadov možné.


Koncept 
Jednoduché zistenie by bolo možné za predpokladu, že každý prijímač môže emitovať vlastný zvukový alarm. Táto unikátna vlastnosť - spolu s ďalšími dôležitými funkciami - sa nachádza iba v INFRACOM GUARD, bezpečnostnom systém vyvinutom BRÄHLER ICS. 

INFRACOM GUARD, bezpečnostný systém sa skladá z jedného alebo viacerých vysielačov s indukčnou slučkou pri dverách. Pri prechode chránenej zóny (východy z miestnosti) zabudované čidlá v prijímači reagujú na signál z indukčnej slučky a spustí alarm priamo z prijímača. INFRACOM GUARD alarm moduly môžu byť tiež namontované aj na iný majetok vysokej hodnoty. 

Indukčné slučky sú namontované pri dverách ktorými budú prechádzať delegáti. Na týchto chránených oblastiach môžu byť nápadné oznámenia. Ak je INFRACOM prijímač s GUARD modulom prenášaný cez dvere, je sledovaný systémom INFRACOM GUARD. Dovtedy neaktívny alarm modul vo vnútri prijímača sa aktivuje elektromagnetickým poľom z indukčnej sľučky. Pri aktivácii modulu tento vydáva zreteľný akustický signál.

M83H - tlmočnícka kabína

Prenosná tlmočnícka kabína M83H poskytuje pracovné prostredie pre dvoch tlmočníkov. Zaberá plochu 170x170cm a jej výška je 204 cm (vonkajšie rozmery). Kabína je modulárnej konštrukcie. Na vybudovanie kabíny sú k dispozícii tri moduly bočných panelov (80.5x201cm), štyry oknových moduly (80.5x201cm), jeden dverný modul (80.5x201cm) a dva strešné moduly (85x170cm). Celú kabínu možno zostaviť pomocou rýchlospojok. Rozmery a hmotnosť jednotlivých modulov umožňujú prepravu a montáž stánku len jednou osobou. Moduly sú prepojené háčikmi, ktoré možno spájať pomocou skrutiek s vnútorným šesťhranom, (kľúč typ 7).

Vertikálne moduly sú vyrobené zo silného rámu z tvrdého dreva, ktorý obklopuje centrálny panel z laminátového zvukovo izolačného materiálu. Existujú tri typy vertikálnych modulov: moduly bočných stien, dverové moduly s trvalo zavesenými dverami a presklené moduly z bezpečnostného skla. Vnútorný povrch je z mäkkého, zvuk pohlcujúceho materiálu a pomáhajú zabrániť poškriabaniu naukladanýchmodulov pri skladovaní a preprave. Dvere majú gumové tesnenie pre optimálnu úroveň pripustnosti zvuku. Tlmočnícka kabína M83H má zvukovo izolačné hodnoty vyššie, ako vyžadujú normy ISO 4043 Standard. Rozdiel v hladine akustického tlaku (D), na vonkajšej strane ku zvuku pochádzajúcemu z kabíny je v nasledujúcej tabuľke: 

Frekvencia v Hz 250 500 1.000 2.000 4.000 
D v dB 26 31 33 37 34 

Kabína je navrhnutá tak, aby dva tangenciálny ventilátory nízkej hlučnosti, ktoré sú umiestnené na stropnom module zabezpečili cirkuláciu dostatočného množstva vzduchu v kabíne. 
tlmočnícka kabína M83H je navrhnutý tak, aby v nej mohli pracovať dvaja tlmočníci (každý má priestor šírky 80 cm). Pracovná plocha (50 cm hĺbky) je namontovaná vo vnútri kabíny (pracovná výška 73 cm). Pracovná plocha má aj police pre dokumenty tlmočníka. Skrytý káblový kanál zabezpečí jednoduché pripojenie tlmočníkych pultov. 

Systém M83 možno dať dohromady tak, aby tvorila kabínu pre dvoch tlmočníkov (M83H) alebo kabínu pre troch tlmočníkov (M83D). Okrem štandardných modulov, M83D ešte potrebuje ďalší strešný modul a väčšiu pracovnú plochu. Bočné moduly, dvere a okná možno ľubovoľne kombinovať. Dvere môžu byť inštalované na oboch stranách kabíny alebo vzadu.

 
Viac informácií získate na stránkach výrobcu BRÄHLER ICS

 

© 2009 MAVIS, s.r.o.